Mercedes-Benz Actros LH 08 canvas semitrailer truck "Bork"
Product number:
156059
Listprice:
24,50 €
The forwarding company from Gießen was founded in 1951 by Edwin Bork with the name Hüttenberger Kraftverkehr. Today, the Bork company group owns about 200 truck tractors and 320 semitrailers. 260 employees handle the freights which are transported all over Europe.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bork |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company from Gießen was founded in 1951 by Edwin Bork with the name Hüttenberger Kraftverkehr. Today, the Bork company group owns about 200 truck tractors and 320 semitrailers. 260 employees handle the freights which are transported all over Europe.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bork |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |