Mercedes-Benz Actros LH 08 box trailer "BIC"
Product number:
299305
Listprice:
49,90 €
For ten years, companies and fleet managers in Wörth, Rhineland-Palatinate have been able to get information in a special way. At the Mercedes-Benz industry-information-center, not only all versions of the rigid tractors are available - road tests on site are possible as well. In 2000, BIC ordered the first special model – the edition has been expanded ever since. Edition 7 was premiered at the IAA 2010. The model with a new refrigerated box trailer of Krone was elaborately printed and is delivered with a stamped side mirror as well as chromed top headlamps. A partial edition of this model in high-quality showcase-box is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 74 x 75 mm |
| Weight | 257 g |
| Production date | 09/2010 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For ten years, companies and fleet managers in Wörth, Rhineland-Palatinate have been able to get information in a special way. At the Mercedes-Benz industry-information-center, not only all versions of the rigid tractors are available - road tests on site are possible as well. In 2000, BIC ordered the first special model – the edition has been expanded ever since. Edition 7 was premiered at the IAA 2010. The model with a new refrigerated box trailer of Krone was elaborately printed and is delivered with a stamped side mirror as well as chromed top headlamps. A partial edition of this model in high-quality showcase-box is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 74 x 75 mm |
| Weight | 257 g |
| Production date | 09/2010 |
| Limited quantity | under 500 |