Mercedes-Benz Actros LH 02 rigid tractor 3a
Product number:
150460
Listprice:
11,00 €
The current MB Actros tractor is now released in a triple-axle version. Unlike its smaller brother, featuring a double-axle, this chassis version does not feature the so-called integrated tail.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.5 g |
| Release Date | July/August 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current MB Actros tractor is now released in a triple-axle version. Unlike its smaller brother, featuring a double-axle, this chassis version does not feature the so-called integrated tail.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.5 g |
| Release Date | July/August 2004 |