Mercedes-Benz Actros LH '02 rigid tractor, 2a
Product number:
148795
Listprice:
11,00 €
The brand new Actros is available with two different front grille variations: either a separately mounted grille or an integrated grille painted in the vehicle color. The fi rst Herpa model of the new double-axle Actros in blue features the integrated version.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | reseda green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 40.5 g |
| Release Date | January/February 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The brand new Actros is available with two different front grille variations: either a separately mounted grille or an integrated grille painted in the vehicle color. The fi rst Herpa model of the new double-axle Actros in blue features the integrated version.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | reseda green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 40.5 g |
| Release Date | January/February 2003 |