Mercedes-Benz Actros LH 02 refrigerated box trailer "Henglein Pizza", PC
Product number:
120944
Listprice:
49,90 €
Henglein has an ultra-modern freshness logistic. In 30 own refrigerated box trailers the food always reaches the cooler sections the quickest way. Almost all semitrailers were colorfully designed by Walter Rosner. After a longer break, the latest Henglein model will be released as H0 scale Herpa-model in a private collection showcase and of course with the elaborate imprints on box and tractor. Driver and passenger figurines in the driver’s cab are mandatory accessories of a Truck-Highlight.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henglein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Henglein has an ultra-modern freshness logistic. In 30 own refrigerated box trailers the food always reaches the cooler sections the quickest way. Almost all semitrailers were colorfully designed by Walter Rosner. After a longer break, the latest Henglein model will be released as H0 scale Herpa-model in a private collection showcase and of course with the elaborate imprints on box and tractor. Driver and passenger figurines in the driver’s cab are mandatory accessories of a Truck-Highlight.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henglein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | May/June 2007 |