Mercedes-Benz Actros LH 02 refrigerated box semitrailer "Kraftverkehr Torgau"
Product number:
152235
Listprice:
25,25 €
The Torgau Transportation Company runs advertisement for its home town Torgau on the sides of its trucks. The trailer of this limited-edition Herpa model is elaborately printed with motifs of the city. The MB Actros LH tractor is released with a Herpa Chromline-Package for the very first time.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kraftverkehr-Torgau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.6 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Torgau Transportation Company runs advertisement for its home town Torgau on the sides of its trucks. The trailer of this limited-edition Herpa model is elaborately printed with motifs of the city. The MB Actros LH tractor is released with a Herpa Chromline-Package for the very first time.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kraftverkehr-Torgau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.6 g |
| Release Date | May/June 2006 |