Mercedes-Benz Actros LH 02 interchange curtain canvas trailer "Schuierer"
Product number:
153102
Listprice:
29,50 €
In Walderbach (Regensburg area), the shipping company Schuierer is based, which uses over 60 trucks in local and long-distance transport. The Country Star is the freight forwarding ship. The cab is completely elaborate with motif printing, while the buildings, on the other hand, correspond to the appearance of the freight forwarder.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schuierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | January/February 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Walderbach (Regensburg area), the shipping company Schuierer is based, which uses over 60 trucks in local and long-distance transport. The Country Star is the freight forwarding ship. The cab is completely elaborate with motif printing, while the buildings, on the other hand, correspond to the appearance of the freight forwarder.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schuierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | January/February 2007 |