Mercedes-Benz Actros LH 02 curtain canvas semitrailer "Peter"
Product number:
065900
Listprice:
19,50 €
The forwarding company Peter is based in Oschatz near Riesa and operates its vehicles in long-distance traffic. Thecompany was founded as early as 1823 as a ladder shop in Klosterlausnitz.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Spedition Peter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Peter is based in Oschatz near Riesa and operates its vehicles in long-distance traffic. Thecompany was founded as early as 1823 as a ladder shop in Klosterlausnitz.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Spedition Peter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | May/June 2011 |