Mercedes-Benz Actros LH 02 curtain canvas semitrailer "Bender"
Product number:
151955
Listprice:
22,57 €
Seven axles support this MB Actros LH curtain tarp semitrailer, operated by the Bender Transportation Company in Freudenberg. The company has been operating in local, long-haul and specialized transports for the past 55 years. The new Herpa model is painted completely silver a released in a limited edition. Futher models in this company design are to follow middle 2006.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bender |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Seven axles support this MB Actros LH curtain tarp semitrailer, operated by the Bender Transportation Company in Freudenberg. The company has been operating in local, long-haul and specialized transports for the past 55 years. The new Herpa model is painted completely silver a released in a limited edition. Futher models in this company design are to follow middle 2006.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bender |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | January/February 2006 |