Mercedes-Benz Actros LH 02 chrome-plated tank semitrailer "Bertschi" (CH)
Product number:
065825
Listprice:
19,50 €
The Swiss company with headquarters in Dürrenäsch in Switzerland was founded in 1956. It is still family-owned today. The forwarder has meanwhile become a global company with 1,650 employees in 42 subsidiaries in 20 countries and with 1,100 semitrailers and 1,250 various trailers. The model is released for the TT track.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Bertschi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 65 x 35 mm |
| Weight | 51 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss company with headquarters in Dürrenäsch in Switzerland was founded in 1956. It is still family-owned today. The forwarder has meanwhile become a global company with 1,650 employees in 42 subsidiaries in 20 countries and with 1,100 semitrailers and 1,250 various trailers. The model is released for the TT track.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Bertschi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 65 x 35 mm |
| Weight | 51 g |
| Release Date | November/December 2010 |