Mercedes-Benz Actros LH '02 box semitrailer "Schumacher"
Product number:
065245
Listprice:
9,00 €
Giant transportation companies real small! Herpa adds new 1/220 scale (Z-track) models of giant original vehicles to its range. The Schumacher transportation company, based in Würselen, operates this full-sized MB Actros LH box semitrailer. The model is released as a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:220 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 14.9 g |
| Release Date | March/April 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Giant transportation companies real small! Herpa adds new 1/220 scale (Z-track) models of giant original vehicles to its range. The Schumacher transportation company, based in Würselen, operates this full-sized MB Actros LH box semitrailer. The model is released as a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:220 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 14.9 g |
| Release Date | March/April 2005 |