Mercedes-Benz Actros L with Goldhofer semi low-boy semitrailer "Kübler"
Product number:
157209
Listprice:
34,50 €
Continuation of the Kübler series: After a long time, again a heavy Kübler truck will enhance the Herpa program. The heavy, three-axle tractor pulls a five-axle Goldhofer semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Continuation of the Kübler series: After a long time, again a heavy Kübler truck will enhance the Herpa program. The heavy, three-axle tractor pulls a five-axle Goldhofer semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66 g |
| Release Date | May/June 2010 |