Mercedes-Benz Actros L with Goldhofer semi low-boy semitrailer "Hack Autokrane"
Product number:
157285
Listprice:
32,50 €
Hack heavy duty services are based in Windhagen (near Bonn) and are looking back on a 50year company history. The service provider rents mobile large cranes, offers Europe-wide heavy load transports, assembles construction cranes and owns a rescue and towing service for cars, trucks and busses. Original of this model was a three-axle Actros LH ’02 tractor with the new, five-axle Goldhofer semi-flat bed-trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hack |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hack heavy duty services are based in Windhagen (near Bonn) and are looking back on a 50year company history. The service provider rents mobile large cranes, offers Europe-wide heavy load transports, assembles construction cranes and owns a rescue and towing service for cars, trucks and busses. Original of this model was a three-axle Actros LH ’02 tractor with the new, five-axle Goldhofer semi-flat bed-trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hack |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | July/August 2010 |