Mercedes-Benz Actros L stake trailer with loading "Bockelmann"
Product number:
153997
Listprice:
24,50 €
The company for timber trade and timber transport was founded in 1974 by Klaus Bockelmann in Jürgenstorf near Lüneburg. The fleet consists of 120 vehicles ranging from short-wood semi- trailers and self-unloading crane trailers to highly specialized cargo machines. Nearly all vehicles are equipped with all-wheel-drive for difficult forest roads. Maintenance and repair is done in the company-owned shop. The special highlight of this model is the load of trees – not made of wood but of plastic. It is also equipped with a flange-mounted truck crane with timber claw.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bockelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 35 mm |
| Weight | 143.3 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company for timber trade and timber transport was founded in 1974 by Klaus Bockelmann in Jürgenstorf near Lüneburg. The fleet consists of 120 vehicles ranging from short-wood semi- trailers and self-unloading crane trailers to highly specialized cargo machines. Nearly all vehicles are equipped with all-wheel-drive for difficult forest roads. Maintenance and repair is done in the company-owned shop. The special highlight of this model is the load of trees – not made of wood but of plastic. It is also equipped with a flange-mounted truck crane with timber claw.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bockelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 35 mm |
| Weight | 143.3 g |
| Release Date | November/December 2007 |