Mercedes-Benz Actros L silo semitrailer "Will shipping company"
Product number:
263092
Listprice:
22,57 €
This shipping company with headquarters in Nordhausen, in the German state of Thuringia, can look back at a long tradition. It was founded by Paul Will in 1947, who in the beginnings transported his goods on a self-built truck. Meanwhile, the corporate group, employing over 200 people, also includes a car dealership and a metal processing company.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Will |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 11/2003 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This shipping company with headquarters in Nordhausen, in the German state of Thuringia, can look back at a long tradition. It was founded by Paul Will in 1947, who in the beginnings transported his goods on a self-built truck. Meanwhile, the corporate group, employing over 200 people, also includes a car dealership and a metal processing company.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Will |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 11/2003 |
| Limited quantity | under 500 |