Mercedes-Benz Actros L silo semitrailer "Steinkühler"
Product number:
155373
Listprice:
24,50 €
The family-owned company Steinkühler has specialized in transporting pulverized and liquid products primarily for the whole food branch. The owner-managed company offers complete transport- and logistics solutions. The company was founded in the mid-70s. Herpa releases the current Actros L 08 silo trailer from the forwarder’s fleet.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinkühler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81 g |
| Release Date | January/February 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The family-owned company Steinkühler has specialized in transporting pulverized and liquid products primarily for the whole food branch. The owner-managed company offers complete transport- and logistics solutions. The company was founded in the mid-70s. Herpa releases the current Actros L 08 silo trailer from the forwarder’s fleet.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinkühler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81 g |
| Release Date | January/February 2009 |