Mercedes-Benz Actros L roll-off container truck "Bremen fire department"
Product number:
090278
Listprice:
23,50 €
The Bremen fire brigade operates a first generation Mercedes-Benz Actros as swap body vehicle with swap body construction / technology. The swap body features a lamp post at the front side.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.5 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Bremen fire brigade operates a first generation Mercedes-Benz Actros as swap body vehicle with swap body construction / technology. The swap body features a lamp post at the front side.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.5 g |
| Release Date | November/December 2012 |