Mercedes-Benz Actros L roll-off container trailer "THW"
Product number:
153379
Listprice:
23,00 €
For this very interesting THW model, the new container mechanism and the new container mounting frame is used. Loaded on the model is a technical container with small appliances and a material container with low platform gates. The cabin roof is equipped with a warning light.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For this very interesting THW model, the new container mechanism and the new container mounting frame is used. Loaded on the model is a technical container with small appliances and a material container with low platform gates. The cabin roof is equipped with a warning light.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74 g |
| Release Date | May/June 2007 |