Mercedes-Benz Actros L rigid tractor, 3-axle
Product number:
153874
Listprice:
11,50 €
A reasonable extension for rebuilders and tinkerers is this three-axle Mercedes tractor type Actros L 02 with a forward-stroke axle. The model will be delivered in red (RAL 3000) with a black chassis. It doesn’t comprise of a specific company imprint to fit any model railway or diorama.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A reasonable extension for rebuilders and tinkerers is this three-axle Mercedes tractor type Actros L 02 with a forward-stroke axle. The model will be delivered in red (RAL 3000) with a black chassis. It doesn’t comprise of a specific company imprint to fit any model railway or diorama.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36 g |
| Release Date | November/December 2007 |