Mercedes-Benz Actros L rigid tractor
Product number:
148849
Listprice:
11,50 €
For all model modifi cation enthusiasts, the new Mercedes-Benz Actros tractor is released in a standard red color and in the low-cabin L version with a separately mounted front grille. The advantage: the grille can easily be detached and repainted for modification purposes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38.1 g |
| Release Date | March/April 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For all model modifi cation enthusiasts, the new Mercedes-Benz Actros tractor is released in a standard red color and in the low-cabin L version with a separately mounted front grille. The advantage: the grille can easily be detached and repainted for modification purposes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38.1 g |
| Release Date | March/April 2003 |