Mercedes-Benz Actros L pick-up trailer / loading crane and TU4 trailer "Colonia"
Product number:
155076
Listprice:
24,50 €
Gottfried Schönges founded the Colonia towing company in 1945 with an old Opel Blitz as towing vehicle. Today, the company owns a fleet of approx. 250 vehicles. Among them are next to 75 crane vehicles, from 7.5 t industrial cranes up to 500 t telescope cranes as well as especially developed rescue- and towing vehicles and fork-lifts and heavy load transporters. This time we realized a three-axle Actros L02 with pallet and loading crane together with a Goldhofer heavy duty trailer TU 4 (four-axle). Of course all in Colonia design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Gottfried Schönges founded the Colonia towing company in 1945 with an old Opel Blitz as towing vehicle. Today, the company owns a fleet of approx. 250 vehicles. Among them are next to 75 crane vehicles, from 7.5 t industrial cranes up to 500 t telescope cranes as well as especially developed rescue- and towing vehicles and fork-lifts and heavy load transporters. This time we realized a three-axle Actros L02 with pallet and loading crane together with a Goldhofer heavy duty trailer TU 4 (four-axle). Of course all in Colonia design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | September/October 2008 |