Mercedes-Benz Actros L low boy semitrailer with ZIS 5 "Kuebler"
Product number:
154635
Listprice:
39,50 €
Who doesn’t know the heart-stopping transports of the heavy-load forwarding company Kübler from Schwäbisch Hall? No matter if it’s a Boeing 747, a Concorde or a genuine submarine boat – there is hardly anything that Kübler hasn’t transported. After a long while, reason enough for Herpa to produce another model of the Kübler company . We will release an Actros low-boy semitrailer with four-axle heavy duty tractor, of course with a special cargo, namely a two-axle, tarp-covered military oldie ZIS-5 of the former Red Army.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 311 x 75 x 51 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | May/June 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Who doesn’t know the heart-stopping transports of the heavy-load forwarding company Kübler from Schwäbisch Hall? No matter if it’s a Boeing 747, a Concorde or a genuine submarine boat – there is hardly anything that Kübler hasn’t transported. After a long while, reason enough for Herpa to produce another model of the Kübler company . We will release an Actros low-boy semitrailer with four-axle heavy duty tractor, of course with a special cargo, namely a two-axle, tarp-covered military oldie ZIS-5 of the former Red Army.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 311 x 75 x 51 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | May/June 2008 |