Mercedes-Benz Actros L low boy semitrailer with ramps "Barth"
Product number:
301787
Listprice:
26,50 €
With the Olympic-Looping, the carney Barth und Sohn operates the world’s biggest portable rollercoaster with fi ve loops, which is also a part of the Munich Oktoberfest. This Mercedes-Benz Actros 6x4 of the fi rst series is used as material transport for the rollercoaster.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Barth |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sand yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58.6 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the Olympic-Looping, the carney Barth und Sohn operates the world’s biggest portable rollercoaster with fi ve loops, which is also a part of the Munich Oktoberfest. This Mercedes-Benz Actros 6x4 of the fi rst series is used as material transport for the rollercoaster.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Barth |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sand yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58.6 g |
| Release Date | January/February 2013 |