Mercedes-Benz Actros L low boy semitrailer with John Deere harvester "Spedition Eibel"
Product number:
155137
Listprice:
69,50 €
The forwarding company Eibel from Budenbach has been John Deere’s preferred forwarder since 1991. The in 1934 founded company transports all of John Deere’s agricultural large equipment with 25 company-owned vehicles from Zweibrücken to their destinations all over Europe. The Herpa H0 model will do the same. The four-axle flat bed trailer, which is pulled by a three-axle Mercedes-Benz Actros L02, is loaded with a dismounted brand-new John Deere field chopper. The wheels and the chaff unit are separately loaded on the truck.
| Manufacturer | John Deere, Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Eibel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Eibel from Budenbach has been John Deere’s preferred forwarder since 1991. The in 1934 founded company transports all of John Deere’s agricultural large equipment with 25 company-owned vehicles from Zweibrücken to their destinations all over Europe. The Herpa H0 model will do the same. The four-axle flat bed trailer, which is pulled by a three-axle Mercedes-Benz Actros L02, is loaded with a dismounted brand-new John Deere field chopper. The wheels and the chaff unit are separately loaded on the truck.
| Manufacturer | John Deere, Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Eibel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2008 |