Mercedes-Benz Actros L low boy semitrailer with Catwalk upper deck "Riwatrans"
Product number:
156288
Listprice:
59,50 €
For the virtual forwarding company „Riwatrans“, this time we release the Catwalk’s upper deck transport. It is the matching addition to the “Catwalk” transport set of 2008. Tractor is a three-axle Mercedes-Benz Actros L 08 with a flatbed trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 190 x 55 mm |
| Weight | 340 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the virtual forwarding company „Riwatrans“, this time we release the Catwalk’s upper deck transport. It is the matching addition to the “Catwalk” transport set of 2008. Tractor is a three-axle Mercedes-Benz Actros L 08 with a flatbed trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 190 x 55 mm |
| Weight | 340 g |
| Release Date | July/August 2009 |