Mercedes-Benz Actros L jumbo tank semitrailer "Theiler"
Product number:
121163
Listprice:
49,90 €
This Mercedes-Benz Actros '02 is operated as promotion vehicle for the forwarding company Theiler from Mannheim, which is why airbrush artist Lothar Bohn from Hambrücken near Karlsruhe gave it a tailor-made varnish coat. The Herpa model will receive this coat exactly 87 times smaller and will be delivered in a Private Collection showcase. Driver and passenger figurine are certainly included with this truck highlight – they are mounted in the cabin.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Theiler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 73 x 75 mm |
| Weight | 250 g |
| Release Date | January/February 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Mercedes-Benz Actros '02 is operated as promotion vehicle for the forwarding company Theiler from Mannheim, which is why airbrush artist Lothar Bohn from Hambrücken near Karlsruhe gave it a tailor-made varnish coat. The Herpa model will receive this coat exactly 87 times smaller and will be delivered in a Private Collection showcase. Driver and passenger figurine are certainly included with this truck highlight – they are mounted in the cabin.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Theiler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 73 x 75 mm |
| Weight | 250 g |
| Release Date | January/February 2009 |