Mercedes-Benz Actros L jumbo canvas semitrailer "Wernesgrüner"
Product number:
152976
Listprice:
23,00 €
For all fans of brewery vehicles we are now offering the MB Actros L beverages curtain tarp semitrailer of the brewery Wernesgrüner. The trailer, as well as the drivers cabin are imprinted with the colors and logos of the original, exactly 87 times smaller.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wernesgrüner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | January/February 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For all fans of brewery vehicles we are now offering the MB Actros L beverages curtain tarp semitrailer of the brewery Wernesgrüner. The trailer, as well as the drivers cabin are imprinted with the colors and logos of the original, exactly 87 times smaller.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wernesgrüner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | January/February 2007 |