Mercedes-Benz Actros L jumbo canvas semitrailer "Kuebler/BigBox"
Product number:
152679
Listprice:
24,75 €
This new trailer is the latest edition to the range of Herpa trucks. The original volume trailer is operated by the Meusburger Company. The model is a complete new design, from the chassis, to the superstructure, down to the rims. The first model is a triple-axle variation, released in the Kübler Transportation Company colors and design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This new trailer is the latest edition to the range of Herpa trucks. The original volume trailer is operated by the Meusburger Company. The model is a complete new design, from the chassis, to the superstructure, down to the rims. The first model is a triple-axle variation, released in the Kübler Transportation Company colors and design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | September/October 2006 |