Mercedes-Benz Actros L interchargable box trailer "Dachser"
Product number:
156950
Listprice:
24,50 €
In the foods logistics area, the MB Actros L is Europe-wide in operation for the transport giant Dachser. The company, founded in 1930 by Thomas Dachser in Kempten to transport cheese from the Allgaeu, has subsidiaries at 159 locations worldwide.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.3 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the foods logistics area, the MB Actros L is Europe-wide in operation for the transport giant Dachser. The company, founded in 1930 by Thomas Dachser in Kempten to transport cheese from the Allgaeu, has subsidiaries at 159 locations worldwide.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.3 g |
| Release Date | March/April 2010 |