Mercedes-Benz Actros L interchangeable box trailer "swiss mail service" (CH)
Product number:
151917
Listprice:
22,50 €
More than 52.000 employees make sure that over 16 million letters a day and more than 110 million packages a year are delivered on time to Swiss households and companies. The Swiss Mail operates in standard mail, goods, logistics, financial services and public transportation. The original full-size vehicle of this Herpa model is underway in Switzerland and nearby countries, handling mail parcel delivery services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schweizer Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
More than 52.000 employees make sure that over 16 million letters a day and more than 110 million packages a year are delivered on time to Swiss households and companies. The Swiss Mail operates in standard mail, goods, logistics, financial services and public transportation. The original full-size vehicle of this Herpa model is underway in Switzerland and nearby countries, handling mail parcel delivery services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schweizer Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Release Date | March/April 2006 |