Mercedes-Benz Actros L interchangeable box trailer "Dröder"
Product number:
152495
Listprice:
22,50 €
The Droeder Transportation Company, located in Künzell near Fulda, is the owner and operatorof the well-known Fulda Showtruck. The company has been specialized in transportation and logistics for more than 50 years. Herpa releases a current MB Actros L trailer, loaded with interchangeable containers, based on the Droeder Company design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dröder |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Droeder Transportation Company, located in Künzell near Fulda, is the owner and operatorof the well-known Fulda Showtruck. The company has been specialized in transportation and logistics for more than 50 years. Herpa releases a current MB Actros L trailer, loaded with interchangeable containers, based on the Droeder Company design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dröder |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | July/August 2006 |