Mercedes-Benz Actros L interchange curtain canvas trailer "Wandt/Solvis"
Product number:
153539
Listprice:
23,00 €
The company was founded in 1939 by master Baker Adalbert Wandt (1914 – 1983). Today, the company is still family property. Today, the brothers Gerhard and Adalbert jr. manage the company in Braunschweig, which employs 140 staff members for 65 own vehicles. The original of this model is imprinted with a promotional tarp imprint of the solar energy company Solvis.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | July/August 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company was founded in 1939 by master Baker Adalbert Wandt (1914 – 1983). Today, the company is still family property. Today, the brothers Gerhard and Adalbert jr. manage the company in Braunschweig, which employs 140 staff members for 65 own vehicles. The original of this model is imprinted with a promotional tarp imprint of the solar energy company Solvis.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | July/August 2007 |