Mercedes-Benz Actros L heavy duty ballast trailer "Thömen"
Product number:
308625
Listprice:
44,95 €
The crane and logistics company Thömen with headquarters in Hamburg is one of the industry’s leading companies in North Germany. Parallel with the crane announced for June 2018, Herpa realizes a Mercedes-Benz Actros 6x4 rigid tractor with six-axle ballast trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thömen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The crane and logistics company Thömen with headquarters in Hamburg is one of the industry’s leading companies in North Germany. Parallel with the crane announced for June 2018, Herpa realizes a Mercedes-Benz Actros 6x4 rigid tractor with six-axle ballast trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thömen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | July/August 2018 |