Mercedes-Benz Actros L Gigaspace heavy duty tractor with planked bed trailer with crane "Colonia"
Product number:
318426
Listprice:
56,95 €
Colonia provides the prototype for an unusual model combination. The new four-axle heavy-duty tractor unit pulls a three-axle flatbed trailer equipped with a loading crane at the rear. This vehicle is primarily used for the transportation of mobile roadway slabs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.7 g |
| Release Date | September/October 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Colonia provides the prototype for an unusual model combination. The new four-axle heavy-duty tractor unit pulls a three-axle flatbed trailer equipped with a loading crane at the rear. This vehicle is primarily used for the transportation of mobile roadway slabs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.7 g |
| Release Date | September/October 2024 |