Mercedes-Benz Actros L Eurolohr car transporter vehicle "Frankenbach"
Product number:
158954
Listprice:
34,50 €
Next to container logistic, the Frankenbach company from Mainz also operates in vehicle logistics. In the strikingly lightblue and red colors, the current Eurolohr 100 car transporter is released with a Mercedes-Benz Actros L rigid tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Frankenbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 68 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Next to container logistic, the Frankenbach company from Mainz also operates in vehicle logistics. In the strikingly lightblue and red colors, the current Eurolohr 100 car transporter is released with a Mercedes-Benz Actros L rigid tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Frankenbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 68 g |
| Release Date | September/October 2011 |