Mercedes-Benz Actros L Empl Wrecker "Lerchl"
Product number:
159142
Listprice:
39,50 €
The towing- and recovery company Lerchl is based in Heppenheim and works for the ADAC. The miniature model is a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 50 mm |
| Weight | 61.5 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The towing- and recovery company Lerchl is based in Heppenheim and works for the ADAC. The miniature model is a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 50 mm |
| Weight | 61.5 g |
| Release Date | November/December 2011 |