Mercedes-Benz Actros L dump semitrailer "Schlenter Aachen"
Product number:
305945
Listprice:
29,50 €
The construction vehicle series of Schlenter from Aachen is continued with a three-axle Mercedes-Benz Actros L with dump truck trailer. Other models from the border triangle will follow.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schlenter Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silk grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53.7 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The construction vehicle series of Schlenter from Aachen is continued with a three-axle Mercedes-Benz Actros L with dump truck trailer. Other models from the border triangle will follow.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schlenter Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silk grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53.7 g |
| Release Date | May/June 2016 |