Mercedes-Benz Actros L curtain canvas semitrailer "WWE. TH Hoevelmann"
Product number:
155236
Listprice:
24,50 €
In 1945, Theodor Hövelmann founded the forwarding company in Rees-Millingen. In 1966, the company relocated to Rees-Empel, today’s company headquarters. Since then, the company has been growing continuously and even became co-partner of the 24plus Systemverkehre, a consortium of dedicated medium-sized companies. The model is a curtain tarp semitrailer with the new Actros MP3 tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | WWE. TH Hövelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1945, Theodor Hövelmann founded the forwarding company in Rees-Millingen. In 1966, the company relocated to Rees-Empel, today’s company headquarters. Since then, the company has been growing continuously and even became co-partner of the 24plus Systemverkehre, a consortium of dedicated medium-sized companies. The model is a curtain tarp semitrailer with the new Actros MP3 tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | WWE. TH Hövelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | November/December 2008 |