Mercedes-Benz Actros L curtain canvas semitrailer "Wandt"
Product number:
153324
Listprice:
23,00 €
For almost 70 years, the medium-sized family company has been known for transportation and logistic services. Founded in 1939 by master baker Adalbert Wandt (1914-1983), the offspring and experienced managers maintain the tradition of secure street cargo transportation, and meet the challenge of a complex stocking logistic. The new miniature model will have a latest generation trailer with new rims, wheels and higher superstructure. Also new is the spare wheel retainer in the trailer and a rear blind with separate tail light made of red-transparent plastic.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For almost 70 years, the medium-sized family company has been known for transportation and logistic services. Founded in 1939 by master baker Adalbert Wandt (1914-1983), the offspring and experienced managers maintain the tradition of secure street cargo transportation, and meet the challenge of a complex stocking logistic. The new miniature model will have a latest generation trailer with new rims, wheels and higher superstructure. Also new is the spare wheel retainer in the trailer and a rear blind with separate tail light made of red-transparent plastic.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2007 |