Mercedes-Benz Actros L curtain canvas semitrailer "Steinkühler"
Product number:
286886
Listprice:
24,50 €
A very special model of the forwarding company Steinkühler. Herpa has already produced some Steinkühler models – also for the Collection. But so far, Steinkühler has limited them to the core business tank-and silo transports – so this is the first curtain tarp semitrailer released as Herpa model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinkühler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Production date | 11/2007 |
| Limited quantity | 250 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A very special model of the forwarding company Steinkühler. Herpa has already produced some Steinkühler models – also for the Collection. But so far, Steinkühler has limited them to the core business tank-and silo transports – so this is the first curtain tarp semitrailer released as Herpa model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinkühler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Production date | 11/2007 |
| Limited quantity | 250 |