Mercedes-Benz Actros L curtain canvas semitrailer "Huppertz"
Product number:
149914
Listprice:
22,50 €
The Huppertz Company, based in Cologne, has been one of the leading transportation companies since 1897. The company operates its vehicles from eleven different European bases. Thestriking colors of the vehicles, very often seen on European highways, is bound to guarantee an interesting Herpa model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Huppertz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | November/December 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Huppertz Company, based in Cologne, has been one of the leading transportation companies since 1897. The company operates its vehicles from eleven different European bases. Thestriking colors of the vehicles, very often seen on European highways, is bound to guarantee an interesting Herpa model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Huppertz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | November/December 2003 |