Mercedes-Benz Actros L curtain canvas semitrailer "Goldberger" (A)
Product number:
156547
Listprice:
24,50 €
Goldberger is a medium-sized family company with headquarters in Lower Austria. The beginnings were classic horse trades and transports of goods with horse-drawn vehicles. The company’s fleet, which is located in Eggenburg (northwest of Vienna) consists of about 30 curtain-canvas vehicles almost solely driven by Mercedes-Benz vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Goldberger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Goldberger is a medium-sized family company with headquarters in Lower Austria. The beginnings were classic horse trades and transports of goods with horse-drawn vehicles. The company’s fleet, which is located in Eggenburg (northwest of Vienna) consists of about 30 curtain-canvas vehicles almost solely driven by Mercedes-Benz vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Goldberger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |