Mercedes-Benz Actros L container semitrailer "Senator Lines"
Product number:
153553
Listprice:
23,00 €
This model is a double mold novelty: For the first time, the MB Actros is manufactured with triple-axle undercarriage and trailing truck and also for the first time is the new „Open Top“ container presented with this vehicle. This container has a canvas cover roof instead of a fixed steel roof and it is therefore possible, to also load it from the top.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Senator Lines |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81 g |
| Release Date | July/August 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model is a double mold novelty: For the first time, the MB Actros is manufactured with triple-axle undercarriage and trailing truck and also for the first time is the new „Open Top“ container presented with this vehicle. This container has a canvas cover roof instead of a fixed steel roof and it is therefore possible, to also load it from the top.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Senator Lines |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81 g |
| Release Date | July/August 2007 |