Mercedes-Benz Actros L container semitrailer "Frankenbach / Hanjin"
Product number:
158886
Listprice:
26,50 €
Frankenbach from Mainz operates an own container terminal at the Mainz harbor. The first model of the forwarding company is a container trailer with a 40 ft. Hanjin container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hanjin Frankenbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.5 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Frankenbach from Mainz operates an own container terminal at the Mainz harbor. The first model of the forwarding company is a container trailer with a 40 ft. Hanjin container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hanjin Frankenbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.5 g |
| Release Date | September/October 2011 |