Mercedes-Benz Actros L chrome semitrailer 52cbm "Lechner"
Product number:
256155
Listprice:
23,60 €
In 2001, the German shipping company Lechner has ordered this model to celebrate its 100th anniversary. Those who weren't able to attend the festivities can now get the model right to their doorstep.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lechner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 35 mm |
| Weight | 74.9 g |
| Production date | 11/2001 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2001, the German shipping company Lechner has ordered this model to celebrate its 100th anniversary. Those who weren't able to attend the festivities can now get the model right to their doorstep.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lechner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 35 mm |
| Weight | 74.9 g |
| Production date | 11/2001 |
| Limited quantity | 750 |