Mercedes-Benz Actros L car transporter trailer "ADAC"
Product number:
156837
Listprice:
34,50 €
The current Eurolohr 100 car transporter featuring the current Mercedes-Benz Actros tractor will be released in ADAC design. These vehicles are operated Europe-wide for return services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Eurolohr 100 car transporter featuring the current Mercedes-Benz Actros tractor will be released in ADAC design. These vehicles are operated Europe-wide for return services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67 g |
| Release Date | March/April 2010 |