Mercedes-Benz Actros L bulk volume trailer "Frikus" (A)
Product number:
154611
Listprice:
24,50 €
The Frikus Friedrich Kraftwagentransport und Speditions-GmbH, so the full name of the Austrian company, mainly strikes on Europe’s roads with their extraordinary paint job. For our program, we have chosen a Mercedes-Benz Actros 02 trailer, equipped with volume trailer, which looks very good in that exceptional orange, green and silver design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Frikus |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / green / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 94.2 g |
| Release Date | May/June 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Frikus Friedrich Kraftwagentransport und Speditions-GmbH, so the full name of the Austrian company, mainly strikes on Europe’s roads with their extraordinary paint job. For our program, we have chosen a Mercedes-Benz Actros 02 trailer, equipped with volume trailer, which looks very good in that exceptional orange, green and silver design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Frikus |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / green / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 94.2 g |
| Release Date | May/June 2008 |