Mercedes-Benz Actros L ballast trailer "Riga Mainz"
Product number:
305150
Listprice:
42,50 €
New type! This Nooteboom ballast trailer is capable of transporting goods up to 60 tons. In the 1/87 scale it can also be used for extra heavy loads. The original is operated by the Mainz-based heavy load transport company Riga.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riga Mainz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.6 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! This Nooteboom ballast trailer is capable of transporting goods up to 60 tons. In the 1/87 scale it can also be used for extra heavy loads. The original is operated by the Mainz-based heavy load transport company Riga.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riga Mainz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.6 g |
| Release Date | September/October 2015 |