Mercedes-Benz Actros L 6x4 Meusburger semitrailer "Wertz Aachen"
Product number:
309431
Listprice:
39,95 €
For heavy load and machine transports, Wertz Aachen operates a Mercedes-Benz Actros L `08 6x4 with five axle Meusburger trailer which Herpa also realized to enhance the Wertz vehicle series.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wertz Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.4 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For heavy load and machine transports, Wertz Aachen operates a Mercedes-Benz Actros L `08 6x4 with five axle Meusburger trailer which Herpa also realized to enhance the Wertz vehicle series.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wertz Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.4 g |
| Release Date | November/December 2018 |