Mercedes-Benz Actros L 08 container trailer "DMS-Balke"
Product number:
155014
Listprice:
24,50 €
A classic amongst the forwarding companies is definitely the moving company Carl Balke from Holzminden. Reason enough to dedicate this forwarding company a 1/87 scale model again. Soon, you will find a new Mercedes-Benz Actros MP3 container trailer at your retailer’s. By the way, both containers will have differing designs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DMS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A classic amongst the forwarding companies is definitely the moving company Carl Balke from Holzminden. Reason enough to dedicate this forwarding company a 1/87 scale model again. Soon, you will find a new Mercedes-Benz Actros MP3 container trailer at your retailer’s. By the way, both containers will have differing designs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DMS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | September/October 2008 |